Price on request
Make an offer| Manufacturer | Krauss Maffei |
|---|---|
| Model | 160T 750CX |
| Year | 2006 |
| Location | France
|
| Category | Injection moulding machines |
| Product id | P260411028 |
| Language |
| Clamping force | 160 T |
| Screw diameter | 30 mm |
| Tie bar spacing (H) | 520 mm |
| Tie bar spacing (V) | 520 mm |
| Shot volume | 120 cm³ |
| Pressure on material | 2500 bar |
| Platen length | 820 mm |
| Platen width | 845 mm |
| Bi-metal screw | Yes |
| Robot interface | |
| Opening of the press | 650 mm |
| Mould size | |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 5200.0 × 1300.0 × 1800.0 |
| Weight | 6000 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
Machine: KRAUSS MAFFEI 160T 750CX, YEAR 2006
Year: 2006
Control type: MC5
Hours: 41,300 H
Storage location: MECA PLASTIC
Availability: IN STOCK
Clamping
Clamping force: 160T
Opening stroke: 650mm
Column spacing: 520mm x 520mm
Platen dimensions: 820 mm x 845 mm
Min/max mold size: 300 mm
Max distance between platens: 950 mm
Injection:
Screw diameter: 30 mm
Screw length: 20 D
cm³: 120
Bar: 2500
General specifications:
Motor power: 15 kW
Heating power: 6.8 kW
Weight: 6 tons
Length: 5.20 m
Width: 1.30 m
Height: 1.80 m
Options:
Hydraulic cores: 1
Robot interface: YES
Bi-metal: YES
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2017 |
| Offers online | 56 |
| Last activity | May 12, 2026 |
Machine: KRAUSS MAFFEI 160T 750CX, YEAR 2006
Year: 2006
Control type: MC5
Hours: 41,300 H
Storage location: MECA PLASTIC
Availability: IN STOCK
Clamping
Clamping force: 160T
Opening stroke: 650mm
Column spacing: 520mm x 520mm
Platen dimensions: 820 mm x 845 mm
Min/max mold size: 300 mm
Max distance between platens: 950 mm
Injection:
Screw diameter: 30 mm
Screw length: 20 D
cm³: 120
Bar: 2500
General specifications:
Motor power: 15 kW
Heating power: 6.8 kW
Weight: 6 tons
Length: 5.20 m
Width: 1.30 m
Height: 1.80 m
Options:
Hydraulic cores: 1
Robot interface: YES
Bi-metal: YES
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Clamping force | 160 T |
| Screw diameter | 30 mm |
| Tie bar spacing (H) | 520 mm |
| Tie bar spacing (V) | 520 mm |
| Shot volume | 120 cm³ |
| Pressure on material | 2500 bar |
| Platen length | 820 mm |
| Platen width | 845 mm |
| Bi-metal screw | Yes |
| Robot interface | |
| Opening of the press | 650 mm |
| Mould size | |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 5200.0 × 1300.0 × 1800.0 |
| Weight | 6000 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2017 |
| Offers online | 56 |
| Last activity | May 12, 2026 |