Price on request
Make an offer| Manufacturer | Lisheng printing and packaging machinery co, LTD (China) |
|---|---|
| Model | YBT 4 Colors Stack Type Flexographic Printing Machine |
| Year | 2023 |
| Location | Italy
|
| Category | Flexo printing machines |
| Product id | P260423244 |
| Language |
| Printing width | 1270 mm |
| Web width | 1300 mm |
| Unwinder diameter | 1200 mm |
| ------------------- | |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 30/04/2026 |
Flexo stack - reel to reel printing machines
Flexographic printing machine with 4-color configuration (4+0), designed for printing on paper materials.
Built in 2023, this machine is currently visible in production.
The machine can be reserved, delivery time:Summer 2026.
Possibility to buy 2 machines ( another machine of the year 2018, same model) with a .
Max Web Width Material Passage: 1300 mm
Printing With Max: 1270 mm
Print Possibilities: 4+0
Nr Of Colours: 4
Max Roll Diameter: 1200 mm
Material That Can Be Processed: Paper - from 40 up to 160 gr (no dryer, only for paper)
Additional Information: doctor chambers 4 pcs
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
What type of printing machine is this Lisheng YBT?
This Lisheng YBT is a 4 Colors Stack Type Flexographic Printing Machine.
Is this equipment suitable for roll-to-roll operation?
This equipment is designed for roll-to-roll operation.
When was this Lisheng YBT manufactured?
This Lisheng YBT was manufactured in 2023.
The following questions and answers are generated using artificial intelligence based on the product information available. They are provided for guidance only and may not reflect all specifications or conditions. Please contact us if you need precise or confirmed details.
| Client type | Consultant / Intermediary |
| Active since | 2018 |
| Offers online | 120 |
| Last activity | May 18, 2026 |
Flexo stack - reel to reel printing machines
Flexographic printing machine with 4-color configuration (4+0), designed for printing on paper materials.
Built in 2023, this machine is currently visible in production.
The machine can be reserved, delivery time:Summer 2026.
Possibility to buy 2 machines ( another machine of the year 2018, same model) with a .
Max Web Width Material Passage: 1300 mm
Printing With Max: 1270 mm
Print Possibilities: 4+0
Nr Of Colours: 4
Max Roll Diameter: 1200 mm
Material That Can Be Processed: Paper - from 40 up to 160 gr (no dryer, only for paper)
Additional Information: doctor chambers 4 pcs
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
What type of printing machine is this Lisheng YBT?
This Lisheng YBT is a 4 Colors Stack Type Flexographic Printing Machine.
Is this equipment suitable for roll-to-roll operation?
This equipment is designed for roll-to-roll operation.
When was this Lisheng YBT manufactured?
This Lisheng YBT was manufactured in 2023.
The following questions and answers are generated using artificial intelligence based on the product information available. They are provided for guidance only and may not reflect all specifications or conditions. Please contact us if you need precise or confirmed details.
| Printing width | 1270 mm |
| Web width | 1300 mm |
| Unwinder diameter | 1200 mm |
| ------------------- | |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 30/04/2026 |
| Client type | Consultant / Intermediary |
| Active since | 2018 |
| Offers online | 120 |
| Last activity | May 18, 2026 |