Price on request
View priceContact us to receive an offer.
| Manufacturer | Kelenn Technology |
|---|---|
| Model | Hyflex-Lite |
| Year | 2019 |
| Location | Luxembourg
|
| Category | Screen printing equipment |
| Product id | P260506454 |
| Language |
| Max printing length | 381 cm |
| Max printing width | 254 cm |
| Number of colours | 1 |
| Max product height | 3 mm |
| Flaming | no |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 862.0 × 730.0 × 1237.0 |
| Weight | 130 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | excellent |
| At local norms | yes |
| status | visible |
| Last availability date | 16/05/2026 |
We are offering 3 screen printing machines that have been used in our R&D department for smaller pilot production runs.
The 3 stand-alone machines have been used to print 3 layers of conductive inks and isolation layer resins in printed electronics, but can also be used for other purposes, such as textile for substrates up to 3mm thickness.
It is vacuum flat bed machines with semi-automatic pneumatic squeege (0.08 – 0.90 m/sec.)
Machines are suitable for smaller sheets with a maximum print area of 254mm x 381mm
We are offering the 3 machines as a package, but remain open to offers for a single unit.
Modules come with CE certificate and detailed user manual + several toolings (aluminium screen frames, squeeges)
ready to be transported on 1 pallet / module
We also separately offer for sale the related thermic oven and a UV-curing station with integrated onveyor for DIN A4 sheets. Please contact us for more details.
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Factory – small or medium company |
| Active since | 2026 |
| Offers online | 8 |
| Last activity | May 15, 2026 |
We are offering 3 screen printing machines that have been used in our R&D department for smaller pilot production runs.
The 3 stand-alone machines have been used to print 3 layers of conductive inks and isolation layer resins in printed electronics, but can also be used for other purposes, such as textile for substrates up to 3mm thickness.
It is vacuum flat bed machines with semi-automatic pneumatic squeege (0.08 – 0.90 m/sec.)
Machines are suitable for smaller sheets with a maximum print area of 254mm x 381mm
We are offering the 3 machines as a package, but remain open to offers for a single unit.
Modules come with CE certificate and detailed user manual + several toolings (aluminium screen frames, squeeges)
ready to be transported on 1 pallet / module
We also separately offer for sale the related thermic oven and a UV-curing station with integrated onveyor for DIN A4 sheets. Please contact us for more details.
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Max printing length | 381 cm |
| Max printing width | 254 cm |
| Number of colours | 1 |
| Max product height | 3 mm |
| Flaming | no |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 862.0 × 730.0 × 1237.0 |
| Weight | 130 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | excellent |
| At local norms | yes |
| status | visible |
| Last availability date | 16/05/2026 |
| Client type | Factory – small or medium company |
| Active since | 2026 |
| Offers online | 8 |
| Last activity | May 15, 2026 |