Price on request
Make an offer| Manufacturer | Kalmar |
|---|---|
| Model | DCF55-6 |
| Year | 2017 |
| Location | Denmark
|
| Category | Handling - Forklifts - Diesel forklifts |
| Product id | P260420138 |
| Language |
| Capacity in kgs | 5000 kg |
| Lift height | 5000 mm |
| Mast | Duplex |
| Fork length | 2400 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 3300.0 × 1550.0 × 3380.0 |
| Weight | 8860 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 15/05/2026 |
For Sale: Kalmar DCF55-6 Diesel Forklift
Manufacturer: Kalmar
Model: DCF55-6
Year of Manufacture: 2017
Technical Condition: As-is, where-is
Capacity (kg): 5000
Load Centre (mm): 600
Mast Type: Duplex limited free lift
Lifting Height (H3): 5000 mm
Overall Height: 3380 mm
Machine Length: 3300 mm
Machine Width: 1550 mm
Forklift Width: 1500 mm
Weight: 8860 kg
Fork Length: 2400 mm
Fork Width: 150 mm
Fork Thickness: 60 mm
Cabin Type: Full steel cabin enclosure
Wheel Mounting: Drive wheel
Wheel Type – Drive Wheel: Pneumatic
Wheel Type – Steering Wheel: Pneumatic
Wheel Size – Drive Wheel: 315 / 70 - 15
Wheel Size – Steering Wheel: 225 / 75 - 15
Engine Type: Diesel
Engine Model: Agco Power 44AWF 1267
Transmission: Hydrostatic
Transmission Model: Kalmar
Drive Axle: Kalmar
Lighting:
- 700
- Mast mounted LED
- Work light
- Rotorflash
- Lighting for public road
- Extra work light front
Cabin Equipment:
- Radio with speakers
- Rear view camera
- Wiper/washer front screen
- LED Dome/Reading Light
- Side mirrors
- Wiper/washer rear window 24V
- Cup holder
- Panoramic mirror
- Wiper/washer top window 24V
- Air conditioning
- Emergency stop
- Air suspension seat
- Digital instrument
- Steering column with adjustable tilt
Additional Equipment:
- Rear mud guards
- Warning triangle
- Centralized greasing system
- Fire extinguisher
- Front mud guards
Mast Equipment: Roller-guided forks
Optical Condition: Like new
Technical Condition: Like new
Running Hours: 2173
This Kalmar DCF55-6 Diesel Forklift is an excellent choice for heavy lifting and material handling tasks, featuring advanced equipment and a robust design.
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2026 |
| Offers online | 274 |
| Last activity | May 11, 2026 |
For Sale: Kalmar DCF55-6 Diesel Forklift
Manufacturer: Kalmar
Model: DCF55-6
Year of Manufacture: 2017
Technical Condition: As-is, where-is
Capacity (kg): 5000
Load Centre (mm): 600
Mast Type: Duplex limited free lift
Lifting Height (H3): 5000 mm
Overall Height: 3380 mm
Machine Length: 3300 mm
Machine Width: 1550 mm
Forklift Width: 1500 mm
Weight: 8860 kg
Fork Length: 2400 mm
Fork Width: 150 mm
Fork Thickness: 60 mm
Cabin Type: Full steel cabin enclosure
Wheel Mounting: Drive wheel
Wheel Type – Drive Wheel: Pneumatic
Wheel Type – Steering Wheel: Pneumatic
Wheel Size – Drive Wheel: 315 / 70 - 15
Wheel Size – Steering Wheel: 225 / 75 - 15
Engine Type: Diesel
Engine Model: Agco Power 44AWF 1267
Transmission: Hydrostatic
Transmission Model: Kalmar
Drive Axle: Kalmar
Lighting:
- 700
- Mast mounted LED
- Work light
- Rotorflash
- Lighting for public road
- Extra work light front
Cabin Equipment:
- Radio with speakers
- Rear view camera
- Wiper/washer front screen
- LED Dome/Reading Light
- Side mirrors
- Wiper/washer rear window 24V
- Cup holder
- Panoramic mirror
- Wiper/washer top window 24V
- Air conditioning
- Emergency stop
- Air suspension seat
- Digital instrument
- Steering column with adjustable tilt
Additional Equipment:
- Rear mud guards
- Warning triangle
- Centralized greasing system
- Fire extinguisher
- Front mud guards
Mast Equipment: Roller-guided forks
Optical Condition: Like new
Technical Condition: Like new
Running Hours: 2173
This Kalmar DCF55-6 Diesel Forklift is an excellent choice for heavy lifting and material handling tasks, featuring advanced equipment and a robust design.
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Capacity in kgs | 5000 kg |
| Lift height | 5000 mm |
| Mast | Duplex |
| Fork length | 2400 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 3300.0 × 1550.0 × 3380.0 |
| Weight | 8860 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 15/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2026 |
| Offers online | 274 |
| Last activity | May 11, 2026 |