Price on request
View price| Manufacturer | JUWAL |
|---|---|
| Model | PK-6 |
| Year | 2021 |
| Location | Poland
|
| Category | Forging - Hydraulic presses |
| Product id | P260422172 |
| Language |
| Engine Power | 5 kW |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 75000.0 × 1800.0 × 2900.0 |
| Weight | 4200 kg |
| worked hours | 220 hours |
| hours under power | 220 hours |
| state | like new |
| At local norms | yes |
| status | packed |
| Last availability date | 14/05/2026 |
Offer Title: JUWAL PK-6 Hydraulic Press for Glulam Beams – Like New | High-Precision Industrial Press
Manufacturer: JUWAL
Model: PK-6
Year of Manufacture: 2021
Working Hours: 220
Hours Under Power: 220
Technical Condition: Like New
State: Packed
Dimensions:
Length: 75000 mm
Width: 1800 mm
Height: 2900 mm
Weight: 4200 kg
Power Requirement: 5 kW
Number of Main Cylinders: 13
Number of Side Cylinders: 14
Gluing Parameters:
Length: 6630 mm
Width: 150 mm
Height: 1200 mm
Condition: Almost Unused
Additional Information: Technical documentation (DTR) included
Inspection: Possible before purchase
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery manufacturer |
| Active since | 2025 |
| Offers online | 5 |
| Last activity | May 14, 2026 |
JUWAL is a well established Polish manufacturer of woodworking machinery, delivering reliable and high performance solutions for the sawmill and carpentry industries. With a strong presence in both domestic and international markets, the company is known for robust equipment designed to meet demanding production needs.
Its portfolio includes a wide range of new and used woodworking machines, carefully adapted to different applications across the wood industry. Combining durability, efficiency, and practical design, JUWAL supports businesses in optimizing production and achieving consistent results.
A trusted partner for woodworking professionals, JUWAL stands for quality, reliability, and long term performance.
Offer Title: JUWAL PK-6 Hydraulic Press for Glulam Beams – Like New | High-Precision Industrial Press
Manufacturer: JUWAL
Model: PK-6
Year of Manufacture: 2021
Working Hours: 220
Hours Under Power: 220
Technical Condition: Like New
State: Packed
Dimensions:
Length: 75000 mm
Width: 1800 mm
Height: 2900 mm
Weight: 4200 kg
Power Requirement: 5 kW
Number of Main Cylinders: 13
Number of Side Cylinders: 14
Gluing Parameters:
Length: 6630 mm
Width: 150 mm
Height: 1200 mm
Condition: Almost Unused
Additional Information: Technical documentation (DTR) included
Inspection: Possible before purchase
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Engine Power | 5 kW |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 75000.0 × 1800.0 × 2900.0 |
| Weight | 4200 kg |
| worked hours | 220 hours |
| hours under power | 220 hours |
| state | like new |
| At local norms | yes |
| status | packed |
| Last availability date | 14/05/2026 |
| Client type | Machinery manufacturer |
| Active since | 2025 |
| Offers online | 5 |
| Last activity | May 14, 2026 |
JUWAL is a well established Polish manufacturer of woodworking machinery, delivering reliable and high performance solutions for the sawmill and carpentry industries. With a strong presence in both domestic and international markets, the company is known for robust equipment designed to meet demanding production needs.
Its portfolio includes a wide range of new and used woodworking machines, carefully adapted to different applications across the wood industry. Combining durability, efficiency, and practical design, JUWAL supports businesses in optimizing production and achieving consistent results.
A trusted partner for woodworking professionals, JUWAL stands for quality, reliability, and long term performance.