Price on request
View price| Manufacturer | Henninger |
|---|---|
| Model | ZS 100 |
| Year | 1986 |
| Location | Germany
|
| Category | Grinding - Miscellaneous grinding machines (crankshaft, sharpening, tool grinders, etc.) |
| Product id | P260421049 |
| Language |
| Type of CNC | |
| Wheel diameter | 250 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 1200.0 × 1000.0 × 2000.0 |
| Weight | 1200 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | excellent |
| At local norms | --------- |
| status | under power |
| Last availability date | 22/04/2026 |
Offer Title: Henninger ZS 100 Grinding Machine
Manufacturer: Henninger
Model: ZS 100
Year of Manufacture: 1986
Technical Condition: Excellent
State: Under Power
Workpiece Diameter: 5 - 250 mm
Grinding Depth: 100 mm
Clamping Length: 1200 mm
Spindle Speed: 13600 / 27200 RPM
Grinding Range: 10 - 50 mm
Wheel Diameter: 250 mm
Dimensions:
Length: 1200 mm
Width: 1000 mm
Height: 2000 mm
Weight: 1200 kg
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2017 |
| Offers online | 67 |
| Last activity | May 14, 2026 |
Offer Title: Henninger ZS 100 Grinding Machine
Manufacturer: Henninger
Model: ZS 100
Year of Manufacture: 1986
Technical Condition: Excellent
State: Under Power
Workpiece Diameter: 5 - 250 mm
Grinding Depth: 100 mm
Clamping Length: 1200 mm
Spindle Speed: 13600 / 27200 RPM
Grinding Range: 10 - 50 mm
Wheel Diameter: 250 mm
Dimensions:
Length: 1200 mm
Width: 1000 mm
Height: 2000 mm
Weight: 1200 kg
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Type of CNC | |
| Wheel diameter | 250 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 1200.0 × 1000.0 × 2000.0 |
| Weight | 1200 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | excellent |
| At local norms | --------- |
| status | under power |
| Last availability date | 22/04/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2017 |
| Offers online | 67 |
| Last activity | May 14, 2026 |