Price on request
View price| Manufacturer | HARTFORD |
|---|---|
| Model | HB 3150/S |
| Year | 2005 |
| Location | Portugal
|
| Category | Machining centers - vertical |
| Product id | P260413123 |
| Language |
| Axis X | 3000 mm |
| Axis Z | 920 mm |
| Rotary table (4th axis) | no |
| Type of CNC | Heidenhain |
| Table length | 3000 mm |
| Table width | 1500 mm |
| Max. part weight | 9000 kg |
| Spindle taper | |
| Max. spindle speed | 3800 rpm |
| Spindle motor power | 50 kW |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 3760.0 × 3650.0 × 7870.0 |
| Weight | 34000 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 15/05/2026 |
This 3-axis HARTFORD HB 3150/S vertical machining centre was manufactured in 2005. It features a generous table size of 3000 x 1500 mm and impressive axes strokes of 3000 x 1500 x 920 mm. The machine has a maximum rotation speed of 3800 rpm and a forward speed of 10000 mm/min. If you are looking to get high-quality machining capabilities, consider the HARTFORD HB 3150/S machine we have for sale. Contact us for further details.Table dimensions (X/Y): 3000 x 1500 mm
Forward speed (feed rate): 10000 mm/min
Power requirement: 50 kVA
Control Brand: HEIDENHAIN
Machine Height: 7870 mm
Machine Length: 3760 mm
Machine Weight: 34000 kg
Machine Width: 3650 mm
Number of Axes: 3
Spindle Speed: 3800 RPM
Table Load: 9000 kg
X-axis Travel: 3000 mm
Y-axis Travel: 1500 mm
Z-axis Travel: 920 mm
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2019 |
| Offers online | 1982 |
| Last activity | May 16, 2026 |
GINDUMAC GmbH is a dynamic German company specializing in the global trade of used industrial machinery. Our international team of more than 30 employees supports manufacturers worldwide in buying and selling high-quality used equipment across sectors such as metalworking, sheet metal, plastics, woodworking, and automation.
Through a data-driven, digital approach, the company delivers accurate machine valuations, professional inspections, and end-to-end transaction management — ensuring a transparent, secure, and efficient sales process for both buyers and sellers.
This 3-axis HARTFORD HB 3150/S vertical machining centre was manufactured in 2005. It features a generous table size of 3000 x 1500 mm and impressive axes strokes of 3000 x 1500 x 920 mm. The machine has a maximum rotation speed of 3800 rpm and a forward speed of 10000 mm/min. If you are looking to get high-quality machining capabilities, consider the HARTFORD HB 3150/S machine we have for sale. Contact us for further details.Table dimensions (X/Y): 3000 x 1500 mm
Forward speed (feed rate): 10000 mm/min
Power requirement: 50 kVA
Control Brand: HEIDENHAIN
Machine Height: 7870 mm
Machine Length: 3760 mm
Machine Weight: 34000 kg
Machine Width: 3650 mm
Number of Axes: 3
Spindle Speed: 3800 RPM
Table Load: 9000 kg
X-axis Travel: 3000 mm
Y-axis Travel: 1500 mm
Z-axis Travel: 920 mm
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Axis X | 3000 mm |
| Axis Z | 920 mm |
| Rotary table (4th axis) | no |
| Type of CNC | Heidenhain |
| Table length | 3000 mm |
| Table width | 1500 mm |
| Max. part weight | 9000 kg |
| Spindle taper | |
| Max. spindle speed | 3800 rpm |
| Spindle motor power | 50 kW |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 3760.0 × 3650.0 × 7870.0 |
| Weight | 34000 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 15/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2019 |
| Offers online | 1982 |
| Last activity | May 16, 2026 |
GINDUMAC GmbH is a dynamic German company specializing in the global trade of used industrial machinery. Our international team of more than 30 employees supports manufacturers worldwide in buying and selling high-quality used equipment across sectors such as metalworking, sheet metal, plastics, woodworking, and automation.
Through a data-driven, digital approach, the company delivers accurate machine valuations, professional inspections, and end-to-end transaction management — ensuring a transparent, secure, and efficient sales process for both buyers and sellers.