Price on request
Make an offer| Manufacturer | LVD |
|---|---|
| Model | PPI 110/30 |
| Year | |
| Location | France
|
| Category | Bending - CNC press brakes |
| Product id | P260428201 |
| Language |
| Strength | 110 T |
| Folding length | 3050 mm |
| Distance between uprights | 2550 mm |
| CNC | |
| Vertical stroke | 130 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 3500.0 × 2100.0 × 2500.0 |
| Weight | 7500 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 15/05/2026 |
Used LVD PPI 110/30 Press Brake
3050 x 110 tons
3 Axes
CN CYBELEC DNC 880 S
Distance between uprights: 2550 mm
Stroke: 130 mm
Max. distance from slide table: 310 mm
Table width: 180 mm
Engine power: 14 kW
New top and bottom tools.
Dimensions: 3500 x 2100 x 2500 mm
Weight: approximately 7500 kg
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2011 |
| Offers online | 107 |
| Last activity | May 20, 2026 |
Used LVD PPI 110/30 Press Brake
3050 x 110 tons
3 Axes
CN CYBELEC DNC 880 S
Distance between uprights: 2550 mm
Stroke: 130 mm
Max. distance from slide table: 310 mm
Table width: 180 mm
Engine power: 14 kW
New top and bottom tools.
Dimensions: 3500 x 2100 x 2500 mm
Weight: approximately 7500 kg
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Strength | 110 T |
| Folding length | 3050 mm |
| Distance between uprights | 2550 mm |
| CNC | |
| Vertical stroke | 130 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 3500.0 × 2100.0 × 2500.0 |
| Weight | 7500 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 15/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2011 |
| Offers online | 107 |
| Last activity | May 20, 2026 |