Price on request
View price| Manufacturer | Linde |
|---|---|
| Model | V 10-01 5212 |
| Year | 2013 |
| Location | Germany
|
| Category | Handling - Other material handling machines |
| Product id | P260410430 |
| Language |
| Load capacity | 600 kg |
| Lifting height | 5.35 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 2.16 × 1.8 × 2.9 |
| Weight | 3113 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
Order Picker Specifications:
Manufacturer: Linde
Model: V 10-01 5212
Year of Manufacture: 2016
Technical Condition: As-is, where-is
Battery:
- Manufacturer: Exide
- Voltage: 24 Volt
- Capacity: 620 Ah
- Model: 24V 4 PzS 620Ah
- Year: 2016
- Aquamatic: Yes
Dimensions:
- Lifting Height: 5.35 m
- Extended Height: 6.81 m
- Overall Height: 2.9 m
- Length: 2.16 m
- Width: 1.8 m
- Height: 2.9 m
- Fork Length: 1.2 m
- Gripping Height: 6.35 m
- Free Lift: 0.8 m
Lifting Capacity:
- Capacity: 600 kg
- Capacity T: 0.6 tonnes
- Center Gravity: 0.4 m
Mast Type: Simplex
Weight:
- Total Weight: 3.113 tonnes
- Weight Kg: 3113 kg
Features:
- Side battery change with rollers
- Vehicle connector: REMA 160A
- Fork carriage with steel frame and roof pane
- Drive wheel: Polyurethane
- Tandem poly load rollers
- Flashing beacon
- Mast guard: Polycarbonate
- Exterior mirror
- Access control: Key switch
- Restraint system: Mechanical with electric driving release
- Operation by rotary knob
- Control panel load side with steering wheel
- Lamp: 3x
- Lowering system
- Special conversion ACS chassis and cabin to 1800mm
- Folding stool
- Side frame, holder, and connection terminal
- Basic equipment: Free-driving, freely drivable without forced guidance
- Tyre Wear: Drive wheel polyurethane, tandem poly load rollers
This order picker is designed for efficient operation in various environments, providing reliable performance and ease of use.
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1102 |
| Last activity | May 18, 2026 |
Order Picker Specifications:
Manufacturer: Linde
Model: V 10-01 5212
Year of Manufacture: 2016
Technical Condition: As-is, where-is
Battery:
- Manufacturer: Exide
- Voltage: 24 Volt
- Capacity: 620 Ah
- Model: 24V 4 PzS 620Ah
- Year: 2016
- Aquamatic: Yes
Dimensions:
- Lifting Height: 5.35 m
- Extended Height: 6.81 m
- Overall Height: 2.9 m
- Length: 2.16 m
- Width: 1.8 m
- Height: 2.9 m
- Fork Length: 1.2 m
- Gripping Height: 6.35 m
- Free Lift: 0.8 m
Lifting Capacity:
- Capacity: 600 kg
- Capacity T: 0.6 tonnes
- Center Gravity: 0.4 m
Mast Type: Simplex
Weight:
- Total Weight: 3.113 tonnes
- Weight Kg: 3113 kg
Features:
- Side battery change with rollers
- Vehicle connector: REMA 160A
- Fork carriage with steel frame and roof pane
- Drive wheel: Polyurethane
- Tandem poly load rollers
- Flashing beacon
- Mast guard: Polycarbonate
- Exterior mirror
- Access control: Key switch
- Restraint system: Mechanical with electric driving release
- Operation by rotary knob
- Control panel load side with steering wheel
- Lamp: 3x
- Lowering system
- Special conversion ACS chassis and cabin to 1800mm
- Folding stool
- Side frame, holder, and connection terminal
- Basic equipment: Free-driving, freely drivable without forced guidance
- Tyre Wear: Drive wheel polyurethane, tandem poly load rollers
This order picker is designed for efficient operation in various environments, providing reliable performance and ease of use.
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Load capacity | 600 kg |
| Lifting height | 5.35 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 2.16 × 1.8 × 2.9 |
| Weight | 3113 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1102 |
| Last activity | May 18, 2026 |