Price on request
View price| Manufacturer | Linde |
|---|---|
| Model | R 20 1120-01 |
| Year | 2013 |
| Location | Germany
|
| Category | Handling - Forklifts - Diesel forklifts |
| Product id | P260427026 |
| Language |
| Capacity in kgs | 2000 kg |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 1922.0 × 1270.0 × 3880.0 |
| Weight | 4098 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
Heavy-duty forklift
Battery: Hoppecke / 48 Volt 5 PzS 775 Ah (Year of manufacture 09/2013), Aquamatic on battery, Vehicle plug MRC 160A, side battery change with rollers, without charger, voltage converter, Vehicle: Single auxiliary hydraulics, Mast: Single auxiliary hydraulics, Side shifter, integrated, Steel frame + roof panel, Armored glass roof, Front axle tires: bandage, Rear axle tires: bandage, Front spot: BlueSpot, 180° steering, speed limit: 14 km/h, panoramic mirror, height-adjustable steering column, access control: key switch, driver seat air suspended (fabric cover), dual pedal, single lever operation, armored glass, Dynamic Mast Control DMC, DMC on mast side, Steering 180°, automatic centering ISS, automatic horizontal positioning of the forks, Battery manufacturer: Hoppecke, Battery capacity: 775Ah
Lifting Capacity: 2000 kg
Lifting Capacity T: 2 tonnes
Center Gravity: 0.6 m
Mast Type: Triplex
Lifting Height: 9.655 m
Overall Height: 3.88 m
Free Lift: 2.81 m
Fork Length: 0.8 m
Length: 1.922 m
Width: 1.27 m
Height: 3.88 m
Battery: 1
Battery Voltage: 48 v
Battery Capacity: 775 A/h
Battery Year: 2013
Weight T: 4.098 tonnes
Weight Kg: 4098 kg
Battery Model: 48V 5 PzS 775Ah 2013
Tyre Wear: Front axle tires: bandage, Rear axle tires: bandage,
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1102 |
| Last activity | May 18, 2026 |
Heavy-duty forklift
Battery: Hoppecke / 48 Volt 5 PzS 775 Ah (Year of manufacture 09/2013), Aquamatic on battery, Vehicle plug MRC 160A, side battery change with rollers, without charger, voltage converter, Vehicle: Single auxiliary hydraulics, Mast: Single auxiliary hydraulics, Side shifter, integrated, Steel frame + roof panel, Armored glass roof, Front axle tires: bandage, Rear axle tires: bandage, Front spot: BlueSpot, 180° steering, speed limit: 14 km/h, panoramic mirror, height-adjustable steering column, access control: key switch, driver seat air suspended (fabric cover), dual pedal, single lever operation, armored glass, Dynamic Mast Control DMC, DMC on mast side, Steering 180°, automatic centering ISS, automatic horizontal positioning of the forks, Battery manufacturer: Hoppecke, Battery capacity: 775Ah
Lifting Capacity: 2000 kg
Lifting Capacity T: 2 tonnes
Center Gravity: 0.6 m
Mast Type: Triplex
Lifting Height: 9.655 m
Overall Height: 3.88 m
Free Lift: 2.81 m
Fork Length: 0.8 m
Length: 1.922 m
Width: 1.27 m
Height: 3.88 m
Battery: 1
Battery Voltage: 48 v
Battery Capacity: 775 A/h
Battery Year: 2013
Weight T: 4.098 tonnes
Weight Kg: 4098 kg
Battery Model: 48V 5 PzS 775Ah 2013
Tyre Wear: Front axle tires: bandage, Rear axle tires: bandage,
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Capacity in kgs | 2000 kg |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 1922.0 × 1270.0 × 3880.0 |
| Weight | 4098 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1102 |
| Last activity | May 18, 2026 |