Price on request
View price| Manufacturer | Linde |
|---|---|
| Model | H 35 D 1202 |
| Year | 2020 |
| Location | Germany
|
| Category | Handling - Forklifts - Diesel forklifts |
| Product id | P260427160 |
| Language |
| Capacity in kgs | 3500 kg |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 2769.0 × 1256.0 × 2222.0 |
| Weight | 5383 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
Forklift (frontal)
Vehicle: Single additional hydraulics, mast: single additional hydraulics, side shifter, integrated, steel frame + front, roof and rear window + right door, armored glass roof, build height due to driver protection roof: 2222 mm, heating, particle filter integrated, front axle tires: SE, 27x10-12, rear axle tires: SE, 23x9-10, VertiLights and 2 x LED work headlights front, 1 x LED reversing light rear, lighting system with parking and driving light, brake lights and indicators (LED), flashing light, rear spot: BlueSpot, interior mirror, height-adjustable steering column, access control: key switch, driver seat air suspension (artificial leather), dual pedal, single lever control, standard display 3.5", dual pedal control switchable to single pedal control, cabin container 2222 mm, exhaust downward, data transfer online,
Lifting Capacity: 3500 kg
Lifting Capacity T: 3.5 tonnes
Center Gravity: 0.5 m
Number of Wheels: 4 wheels
Mast Type: Triplex
Lifting Height: 4.68 m
Overall Height: 2.17 m
Free Lift: 1.39 m
Fork Length: 1.2 m
Length: 2.796 m
Width: 1.256 m
Height: 2.222 m
Front Tyre Size: 27x10-12
Rear Tyre Size: 23x9-10
Cabin Height: 2222 mm
Weight T: 5.383 tonnes
Weight Kg: 5383 kg
Type Char Elev: Diesel
Tyre Wear: Front axle tires: SE, 27x10-12, Rear axle tires: SE, 23x9-10
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1074 |
| Last activity | May 13, 2026 |
Forklift (frontal)
Vehicle: Single additional hydraulics, mast: single additional hydraulics, side shifter, integrated, steel frame + front, roof and rear window + right door, armored glass roof, build height due to driver protection roof: 2222 mm, heating, particle filter integrated, front axle tires: SE, 27x10-12, rear axle tires: SE, 23x9-10, VertiLights and 2 x LED work headlights front, 1 x LED reversing light rear, lighting system with parking and driving light, brake lights and indicators (LED), flashing light, rear spot: BlueSpot, interior mirror, height-adjustable steering column, access control: key switch, driver seat air suspension (artificial leather), dual pedal, single lever control, standard display 3.5", dual pedal control switchable to single pedal control, cabin container 2222 mm, exhaust downward, data transfer online,
Lifting Capacity: 3500 kg
Lifting Capacity T: 3.5 tonnes
Center Gravity: 0.5 m
Number of Wheels: 4 wheels
Mast Type: Triplex
Lifting Height: 4.68 m
Overall Height: 2.17 m
Free Lift: 1.39 m
Fork Length: 1.2 m
Length: 2.796 m
Width: 1.256 m
Height: 2.222 m
Front Tyre Size: 27x10-12
Rear Tyre Size: 23x9-10
Cabin Height: 2222 mm
Weight T: 5.383 tonnes
Weight Kg: 5383 kg
Type Char Elev: Diesel
Tyre Wear: Front axle tires: SE, 27x10-12, Rear axle tires: SE, 23x9-10
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Capacity in kgs | 3500 kg |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 2769.0 × 1256.0 × 2222.0 |
| Weight | 5383 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1074 |
| Last activity | May 13, 2026 |