Price on request
View price| Manufacturer | Linde |
|---|---|
| Model | E 40/600 H 388 |
| Year | 2019 |
| Location | Germany
|
| Category | Handling - Forklifts - Electric forklifts |
| Product id | P260427149 |
| Language |
| Capacity in kgs | 4000 kg |
| Lift height | 5000 mm |
| Mast | Simplex |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 2764.0 × 1810.0 × 3354.0 |
| Weight | 8048 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
Forklift (front)
Battery: Hoppecke / 80 Volt 5 PzS 775 Ah (year 02/2019), Aquamatic and electrolyte circulation on battery, vehicle connector Schaltbau 320A, 180° battery door for battery change, without charger, voltage converter, vehicle: double auxiliary hydraulics, mast: double auxiliary hydraulics, fork carrier, full cabin, drink version, heating, front axle tires: SE twin, 28x9-15, rear axle tires: SE, 23x9-10, 5 x LED work lights front, 1 x LED reversing light rear, beacon light, warning sound when reversing, rear spot: BlueSpot, tilt cylinder protection, pressure accumulator, roof protection grid, interior mirror, access control: LFM-RFID, driver's seat air suspended (fabric cover), front and roof blinds, lift mast positioning preset, single pedal, single lever operation, battery insert frame, fan in cabin, fire extinguisher, red light rear FSD, Data Transfer Online, battery manufacturer: Hoppecke, battery capacity: 775Ah
Lifting Capacity: 4000 kg
Lifting Capacity T: 4 tonnes
Center Gravity: 0.6 m
Number of Wheels: 4 wheels
Mast Type: Simplex
Lifting Height: 5 m
Overall Height: 3.35 m
Free Lift: 0.15 m
Fork Length: 0 m
Length: 2.764 m
Width: 1.81 m
Height: 3.354 m
Battery: 1
Battery Voltage: 80 V
Battery Capacity: 775 A/h
Battery Year: 2019
Front Tyre Size: 28x9-15
Rear Tyre Size: 23x9-10
Cabin: 1
Weight T: 8.048 tonnes
Weight Kg: 8048 kg
Battery Model: 80V 5 PzS 775Ah 2019
Type of Forklift: Electric
Tyre Wear: Front axle tires: SE twin, 28x9-15, rear axle tires: SE, 23x9-10
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1452 |
| Last activity | May 6, 2026 |
Forklift (front)
Battery: Hoppecke / 80 Volt 5 PzS 775 Ah (year 02/2019), Aquamatic and electrolyte circulation on battery, vehicle connector Schaltbau 320A, 180° battery door for battery change, without charger, voltage converter, vehicle: double auxiliary hydraulics, mast: double auxiliary hydraulics, fork carrier, full cabin, drink version, heating, front axle tires: SE twin, 28x9-15, rear axle tires: SE, 23x9-10, 5 x LED work lights front, 1 x LED reversing light rear, beacon light, warning sound when reversing, rear spot: BlueSpot, tilt cylinder protection, pressure accumulator, roof protection grid, interior mirror, access control: LFM-RFID, driver's seat air suspended (fabric cover), front and roof blinds, lift mast positioning preset, single pedal, single lever operation, battery insert frame, fan in cabin, fire extinguisher, red light rear FSD, Data Transfer Online, battery manufacturer: Hoppecke, battery capacity: 775Ah
Lifting Capacity: 4000 kg
Lifting Capacity T: 4 tonnes
Center Gravity: 0.6 m
Number of Wheels: 4 wheels
Mast Type: Simplex
Lifting Height: 5 m
Overall Height: 3.35 m
Free Lift: 0.15 m
Fork Length: 0 m
Length: 2.764 m
Width: 1.81 m
Height: 3.354 m
Battery: 1
Battery Voltage: 80 V
Battery Capacity: 775 A/h
Battery Year: 2019
Front Tyre Size: 28x9-15
Rear Tyre Size: 23x9-10
Cabin: 1
Weight T: 8.048 tonnes
Weight Kg: 8048 kg
Battery Model: 80V 5 PzS 775Ah 2019
Type of Forklift: Electric
Tyre Wear: Front axle tires: SE twin, 28x9-15, rear axle tires: SE, 23x9-10
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Capacity in kgs | 4000 kg |
| Lift height | 5000 mm |
| Mast | Simplex |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 2764.0 × 1810.0 × 3354.0 |
| Weight | 8048 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1452 |
| Last activity | May 6, 2026 |