Price on request
View price| Manufacturer | Linde |
|---|---|
| Model | E 30 336-02 |
| Year | 2001 |
| Location | Germany
|
| Category | Handling - Forklifts - Electric forklifts |
| Product id | P260410351 |
| Language |
| Capacity in kgs | 3000 kg |
| Lift height | 4315 mm |
| Mast | Triplex |
| Fork length | 1200 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 1200.0 × 1170.0 × 2070.0 |
| Weight | 5003 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 12/05/2026 |
Forklift Model: Linde E 30 336-02
Year of Manufacture: 2001
Technical Condition: As-is, where-is
Lifting Capacity: 3000 kg
Center Gravity: 0.5 m
Mast Type: Triplex
Lifting Height: 4.315 m
Free Lift: 1.27 m
Fork Length: 1.2 m
Overall Height: 2.06 m
Width: 1.17 m
Height with Driver Protective Roof: 2.07 m
Weight: 5003 kg
Battery:
- Manufacturer: AIM
- Model: 80V 5 PzS 625Ah
- Year: 2019
- Voltage: 80 V
- Capacity: 625 Ah
Battery Charger: INTRONIC SE 80V/90A
Vertical Battery Change: Yes
Aquamatic on Battery: Yes
Vehicle Features:
- Double Auxiliary Hydraulics
- Integrated Side Shifter
- Steel Frame with Front, Roof, and Rear Windows + Right Door
- Heating System
- Access Control: Key Switch
- Driver Seat: Super Comfort (Fabric Cover)
- Control: One Pedal, Central Lever, and Cross Lever
- Front and Rear Wipers
Tire Specifications:
- Front Axle Tires: SE, 23x9-10
- Rear Axle Tires: SE, 18x7-8
Lighting:
- 2 Work Headlights (Front)
- 1 Reverse Light (Rear)
Number of Wheels: 4
Tyre Wear: Front and Rear Axle Tires in Good Condition
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1077 |
| Last activity | May 12, 2026 |
Forklift Model: Linde E 30 336-02
Year of Manufacture: 2001
Technical Condition: As-is, where-is
Lifting Capacity: 3000 kg
Center Gravity: 0.5 m
Mast Type: Triplex
Lifting Height: 4.315 m
Free Lift: 1.27 m
Fork Length: 1.2 m
Overall Height: 2.06 m
Width: 1.17 m
Height with Driver Protective Roof: 2.07 m
Weight: 5003 kg
Battery:
- Manufacturer: AIM
- Model: 80V 5 PzS 625Ah
- Year: 2019
- Voltage: 80 V
- Capacity: 625 Ah
Battery Charger: INTRONIC SE 80V/90A
Vertical Battery Change: Yes
Aquamatic on Battery: Yes
Vehicle Features:
- Double Auxiliary Hydraulics
- Integrated Side Shifter
- Steel Frame with Front, Roof, and Rear Windows + Right Door
- Heating System
- Access Control: Key Switch
- Driver Seat: Super Comfort (Fabric Cover)
- Control: One Pedal, Central Lever, and Cross Lever
- Front and Rear Wipers
Tire Specifications:
- Front Axle Tires: SE, 23x9-10
- Rear Axle Tires: SE, 18x7-8
Lighting:
- 2 Work Headlights (Front)
- 1 Reverse Light (Rear)
Number of Wheels: 4
Tyre Wear: Front and Rear Axle Tires in Good Condition
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Capacity in kgs | 3000 kg |
| Lift height | 4315 mm |
| Mast | Triplex |
| Fork length | 1200 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 1200.0 × 1170.0 × 2070.0 |
| Weight | 5003 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 12/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1077 |
| Last activity | May 12, 2026 |