Price on request
View price| Manufacturer | Linde |
|---|---|
| Model | E 25 L 387 |
| Year | 2017 |
| Location | Germany
|
| Category | Handling - Forklifts - Electric forklifts |
| Product id | P260410340 |
| Language |
| Capacity in kgs | 2500 kg |
| Lift height | 6.58 mm |
| Mast | Triplex |
| Fork length | 1.2 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 3463.0 × 1150.0 × 2874.0 |
| Weight | 5395 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
Offer Title: Linde E 25 L 387 Electric Forklift
Manufacturer: Linde
Model: E 25 L 387
Year of Manufacture: 2017
Technical Condition: As-is, where-is
Lift Truck Type: Electric
Lifting Capacity: 2500 kg (2.5 tonnes)
Center Gravity: 0.5 m
Mast Type: Triplex
Lifting Height: 6.58 m
Free Lift: 2.09 m
Fork Length: 1.2 m
Overall Height: 2.87 m
Length: 3.463 m
Width: 1.15 m
Height: 2.874 m
Weight: 5395 kg (5.395 tonnes)
Number of Wheels: 4
Battery Manufacturer: Marathon
Battery Voltage: 80 V
Battery Capacity: 625 Ah
Battery Year: 2017
Battery Model: 80V 5 PzS 625Ah 2017
Front Tyre Size: 23x9-10
Rear Tyre Size: 200/50-10
Tyre Wear: Front axle tires: SE, 23x9-10; Rear axle tires: SE, 200/50-10
Features:
- Aquamatic on battery
- Vehicle plug MRC 160A
- 90° battery door for battery change
- Single auxiliary hydraulics
- Integrated side shifter
- Load guard grid: 1100 mm above ground
- Steel frame with front, roof, and rear windows
- 2 x LED work headlights (front)
- 1 x LED reversing light (rear)
- Speed limit: 20 km/h
- Panoramic mirror
- Access control: key switch
- Comfort driver seat (artificial leather)
- Dual pedal operation
- Central lever and cross lever operation
- Wiper/washer for roof window
- Active ventilation during charging
- Tinted roof window
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1102 |
| Last activity | May 18, 2026 |
Offer Title: Linde E 25 L 387 Electric Forklift
Manufacturer: Linde
Model: E 25 L 387
Year of Manufacture: 2017
Technical Condition: As-is, where-is
Lift Truck Type: Electric
Lifting Capacity: 2500 kg (2.5 tonnes)
Center Gravity: 0.5 m
Mast Type: Triplex
Lifting Height: 6.58 m
Free Lift: 2.09 m
Fork Length: 1.2 m
Overall Height: 2.87 m
Length: 3.463 m
Width: 1.15 m
Height: 2.874 m
Weight: 5395 kg (5.395 tonnes)
Number of Wheels: 4
Battery Manufacturer: Marathon
Battery Voltage: 80 V
Battery Capacity: 625 Ah
Battery Year: 2017
Battery Model: 80V 5 PzS 625Ah 2017
Front Tyre Size: 23x9-10
Rear Tyre Size: 200/50-10
Tyre Wear: Front axle tires: SE, 23x9-10; Rear axle tires: SE, 200/50-10
Features:
- Aquamatic on battery
- Vehicle plug MRC 160A
- 90° battery door for battery change
- Single auxiliary hydraulics
- Integrated side shifter
- Load guard grid: 1100 mm above ground
- Steel frame with front, roof, and rear windows
- 2 x LED work headlights (front)
- 1 x LED reversing light (rear)
- Speed limit: 20 km/h
- Panoramic mirror
- Access control: key switch
- Comfort driver seat (artificial leather)
- Dual pedal operation
- Central lever and cross lever operation
- Wiper/washer for roof window
- Active ventilation during charging
- Tinted roof window
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Capacity in kgs | 2500 kg |
| Lift height | 6.58 mm |
| Mast | Triplex |
| Fork length | 1.2 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 3463.0 × 1150.0 × 2874.0 |
| Weight | 5395 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1102 |
| Last activity | May 18, 2026 |