Price on request
View price| Manufacturer | Linde |
|---|---|
| Model | E 14 EVO 386-02 |
| Year | 2022 |
| Location | Germany
|
| Category | Handling - Forklifts - Electric forklifts |
| Product id | P260427168 |
| Language |
| Capacity in kgs | 1400 kg |
| Lift height | 3145 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 1846.0 × 1090.0 × 2121.0 |
| Weight | 3102 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
Forklift (front)
Battery: Gruma / 48 Volt 4 PzS 500 Ah (manufacture year 05/2022), Aquamatic on battery, vehicle plug MRC 160A, 90° battery door for battery change, without charger, voltage converter, vehicle: simple auxiliary hydraulics, mast: simple auxiliary hydraulics, side shifter, integrated, steel frame, front axle tires: SE light CS20, 18x7-8, rear axle tires: SE light, 15x4-1/2-8, 2 x LED work headlights front, front spot: BlueSpot, rear spot: BlueSpot, panoramic mirror, access control: key switch, standard driver's seat (artificial leather), fork tip wear limiter, double pedal, central lever and cross lever operation, driving release with safety belt, reinforced front rims, special paint red/white, battery manufacturer: Gruma, battery capacity: 500Ah
Lifting Capacity: 1400 kg
Lifting Capacity T: 1.4 tonnes
Center Gravity: 0.5 m
Number of Wheels: 3 wheels
Mast Type: Duplex
Lifting Height: 3.145 m
Overall Height: 2.12 m
Free Lift: 1.52 m
Fork Length: 1.15 m
Length: 1.846 m
Width: 1.09 m
Height: 2.121 m
Battery: 1
Battery Voltage: 48 V
Battery Capacity: 500 A/h
Battery Year: 2022
Front Tire Size: 18x7-8
Rear Tire Size: 15x4-1/2-8
Weight T: 3.102 tonnes
Weight Kg: 3102 kg
Battery Model: 48V 4 PzS 500Ah 2022
Forklift Type: Electric
Tire Wear: Front axle tires: SE light CS20, 18x7-8, rear axle tires: SE light, 15x4-1/2-8
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1102 |
| Last activity | May 18, 2026 |
Forklift (front)
Battery: Gruma / 48 Volt 4 PzS 500 Ah (manufacture year 05/2022), Aquamatic on battery, vehicle plug MRC 160A, 90° battery door for battery change, without charger, voltage converter, vehicle: simple auxiliary hydraulics, mast: simple auxiliary hydraulics, side shifter, integrated, steel frame, front axle tires: SE light CS20, 18x7-8, rear axle tires: SE light, 15x4-1/2-8, 2 x LED work headlights front, front spot: BlueSpot, rear spot: BlueSpot, panoramic mirror, access control: key switch, standard driver's seat (artificial leather), fork tip wear limiter, double pedal, central lever and cross lever operation, driving release with safety belt, reinforced front rims, special paint red/white, battery manufacturer: Gruma, battery capacity: 500Ah
Lifting Capacity: 1400 kg
Lifting Capacity T: 1.4 tonnes
Center Gravity: 0.5 m
Number of Wheels: 3 wheels
Mast Type: Duplex
Lifting Height: 3.145 m
Overall Height: 2.12 m
Free Lift: 1.52 m
Fork Length: 1.15 m
Length: 1.846 m
Width: 1.09 m
Height: 2.121 m
Battery: 1
Battery Voltage: 48 V
Battery Capacity: 500 A/h
Battery Year: 2022
Front Tire Size: 18x7-8
Rear Tire Size: 15x4-1/2-8
Weight T: 3.102 tonnes
Weight Kg: 3102 kg
Battery Model: 48V 4 PzS 500Ah 2022
Forklift Type: Electric
Tire Wear: Front axle tires: SE light CS20, 18x7-8, rear axle tires: SE light, 15x4-1/2-8
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Capacity in kgs | 1400 kg |
| Lift height | 3145 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 1846.0 × 1090.0 × 2121.0 |
| Weight | 3102 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2014 |
| Offers online | 1102 |
| Last activity | May 18, 2026 |