Price on request
Make an offer| Manufacturer | Koike Aronson |
|---|---|
| Model | Monograph Extreme |
| Year | 2014 |
| Location | USA
|
| Category | Cutting - Plasma / gas cutting machines |
| Product id | P260424515 |
| Language |
| Metal length | 127 mm |
| Metal width | 304.8 mm |
| Max steel thickness | 19.05 mm |
| Source model | hypertherm powermax 105 |
| CNC | Yes |
| Type of CNC | |
| Power | 105 W |
| ------------------- | |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
For sale: Koike Aronson Monograph Extreme Plasma Cutting Machine
Brand: Koike Aronson
Model: Monograph Extreme
Year of Manufacture: 2014
Technical Condition: As-is, where-is
Table Size: 5' x 12'
Power Supply: Hypertherm Powermax 105
Maximum Voltage: 240 volt, 3 phase
Cutting Thickness: Up to 3/4"
Rapid Traverse: 1,000 IPM (X & Y axis)
Equipped With:
- 5' x 12' water table
- Hypertherm Ti CNC control with Nesting software
- Windows operating system
- Torch height sensor
- Breakaway head
- Precision ground rack & drive pinions
- Precision ground rail and guide rollers
- Planetary gearboxes
This CNC plasma cutter features a robust 105 Amp plasma power and is designed for precision cutting, ensuring reliable performance for various applications.
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2011 |
| Offers online | 25 |
| Last activity | April 24, 2026 |
For sale: Koike Aronson Monograph Extreme Plasma Cutting Machine
Brand: Koike Aronson
Model: Monograph Extreme
Year of Manufacture: 2014
Technical Condition: As-is, where-is
Table Size: 5' x 12'
Power Supply: Hypertherm Powermax 105
Maximum Voltage: 240 volt, 3 phase
Cutting Thickness: Up to 3/4"
Rapid Traverse: 1,000 IPM (X & Y axis)
Equipped With:
- 5' x 12' water table
- Hypertherm Ti CNC control with Nesting software
- Windows operating system
- Torch height sensor
- Breakaway head
- Precision ground rack & drive pinions
- Precision ground rail and guide rollers
- Planetary gearboxes
This CNC plasma cutter features a robust 105 Amp plasma power and is designed for precision cutting, ensuring reliable performance for various applications.
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Metal length | 127 mm |
| Metal width | 304.8 mm |
| Max steel thickness | 19.05 mm |
| Source model | hypertherm powermax 105 |
| CNC | Yes |
| Type of CNC | |
| Power | 105 W |
| ------------------- | |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 05/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2011 |
| Offers online | 25 |
| Last activity | April 24, 2026 |