18,000 €
Make an offer| Manufacturer | Johnford |
|---|---|
| Model | SL60 |
| Year | 2006 |
| Location | Germany
|
| Category | Lathes - CNC lathes |
| Product id | P2605051671 |
| Language |
| Ø above the bed | 580 mm |
| Type of CNC | |
| X-axis | 580 mm |
| Z-axis | 450 mm |
| Spindle taper | |
| Spindle bore | 76.5 mm |
| Number of tools on turret | 12 |
| Turning speed | 3500 rpm |
| Spindle motor power | 18.5 kW |
| Tailstock | no |
| Bar feeder | no |
| ------------------- | |
| Weight | 7200 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 15/05/2026 |
Horizontal turning machine manufactured in 2006. This Johnford SL60 features a swing over bed of 580 mm and a spindle bore of 76.5 mm. It is equipped with a 12-station tool turret and a high-torque spindle motor capable of speeds up to 3,500 rpm. If you are looking to get high-quality turning capabilities, consider the Johnford SL60 machine we have for sale. Contact us for further details.
Overview
Manufacturer: Johnford
Model: SL60
Year: 2006
Machine Weight: 7200 kg
Number of Axes: 2
X-axis Travel: 580 mm
Z-axis Travel: 450 mm
Technical Specification
Counter Spindle: No
Driven Tools: No
Spindle Power: 18.5 kW
Spindle Speed: 3500 RPM
Additional Information
Spindle bore: 76.5 mm
Guideways: massive box-ways (for vibration damping)
Tool turret: 12-station
Tailstock: none (removed/not mounted)
Operating hours (power-on): 30,713 h
Total parts produced: 234,092
Additional equipment
Schunk Rota 315 / 86 three-jaw power chuck
Chip conveyor
Tool holder package
Full documentation (Johnford & Fanuc)
Parameter backup
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2019 |
| Offers online | 1982 |
| Last activity | May 16, 2026 |
GINDUMAC GmbH is a dynamic German company specializing in the global trade of used industrial machinery. Our international team of more than 30 employees supports manufacturers worldwide in buying and selling high-quality used equipment across sectors such as metalworking, sheet metal, plastics, woodworking, and automation.
Through a data-driven, digital approach, the company delivers accurate machine valuations, professional inspections, and end-to-end transaction management — ensuring a transparent, secure, and efficient sales process for both buyers and sellers.
Horizontal turning machine manufactured in 2006. This Johnford SL60 features a swing over bed of 580 mm and a spindle bore of 76.5 mm. It is equipped with a 12-station tool turret and a high-torque spindle motor capable of speeds up to 3,500 rpm. If you are looking to get high-quality turning capabilities, consider the Johnford SL60 machine we have for sale. Contact us for further details.
Overview
Manufacturer: Johnford
Model: SL60
Year: 2006
Machine Weight: 7200 kg
Number of Axes: 2
X-axis Travel: 580 mm
Z-axis Travel: 450 mm
Technical Specification
Counter Spindle: No
Driven Tools: No
Spindle Power: 18.5 kW
Spindle Speed: 3500 RPM
Additional Information
Spindle bore: 76.5 mm
Guideways: massive box-ways (for vibration damping)
Tool turret: 12-station
Tailstock: none (removed/not mounted)
Operating hours (power-on): 30,713 h
Total parts produced: 234,092
Additional equipment
Schunk Rota 315 / 86 three-jaw power chuck
Chip conveyor
Tool holder package
Full documentation (Johnford & Fanuc)
Parameter backup
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Ø above the bed | 580 mm |
| Type of CNC | |
| X-axis | 580 mm |
| Z-axis | 450 mm |
| Spindle taper | |
| Spindle bore | 76.5 mm |
| Number of tools on turret | 12 |
| Turning speed | 3500 rpm |
| Spindle motor power | 18.5 kW |
| Tailstock | no |
| Bar feeder | no |
| ------------------- | |
| Weight | 7200 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 15/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2019 |
| Offers online | 1982 |
| Last activity | May 16, 2026 |
GINDUMAC GmbH is a dynamic German company specializing in the global trade of used industrial machinery. Our international team of more than 30 employees supports manufacturers worldwide in buying and selling high-quality used equipment across sectors such as metalworking, sheet metal, plastics, woodworking, and automation.
Through a data-driven, digital approach, the company delivers accurate machine valuations, professional inspections, and end-to-end transaction management — ensuring a transparent, secure, and efficient sales process for both buyers and sellers.