Price on request
View price| Manufacturer | ITALTECH |
|---|---|
| Model | KS 1200 8300 ES |
| Year | 2011 |
| Location | Italy
|
| Category | Injection moulding machines |
| Product id | P260417158 |
| Language |
| Clamping force | T |
| Screw diameter | 130 mm |
| Tie bar spacing (H) | 1120 mm |
| Tie bar spacing (V) | 1250 mm |
| Shot volume | cm³ |
| Shot weight | 6210 g |
| Pressure on material | bar |
| Platen length | mm |
| Platen width | mm |
| Bi-metal screw | |
| Equipped with robot | |
| Robot interface | |
| Number of cores | |
| Number of heating zones | |
| Opening of the press | 2600 mm |
| Mould size | |
| ------------------- | |
| Length x width x height | - × - × - |
| Weight | 70000 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 15/05/2026 |
Hydraulic injection moulding machine manufactured in 2011. This ITALTECH KS 1200 8300 ES features a screw diameter of 130 mm and a clamping force of 11,772 kN. It has a shot volume of 8630 cm³ and a maximum injection pressure of 1460 bar. If you are looking to get high-quality injection moulding capabilities, consider the ITALTECH KS 1200 8300 ES machine we have for sale. Contact us for further details.Injection Unit
Injection unit size: 8300
L/D ratio: 20
Shot volume (theoretical): 8,630 cm³
Max injection pressure: 1,460 bar
Injection flow rate: 1,200 cm³/s
Screw speed: up to 110 rpm
Screw torque: 8,400 Nm
Plasticizing capacity (HDPE): 140 g/s
Heating capacity: 79 kW
Temperature control zones: 5 + 1
Clamping Unit
Clamping force: 11,772 kN (~1,200 t)
Opening force: 300 kN
Opening stroke: min 2,000 mm, max 1,400 mm (as provided)
Mould height: 600–1,200 mm
Max daylight: 2,600 mm
Platen & Ejector
Platen size (W x H): 1,900 x 1,770 mm
Distance between tie bars (W x H): 1,250 x 1,120 mm
Tie bar diameter: 220 mm
Ejector force: 226 kN
Ejector stroke: 300 mm
Power & Consumption
Pump motor power: 180 kW
Installed power: 265 kW
Oil tank capacity: 1,800 L
Performance
Dry cycle: 10 s
Clamping Force: 11772 kN
Machine Weight: 70000 kg
Max. Shot Weight: 6210 g
Screw Diameter: 130 mm
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2019 |
| Offers online | 1982 |
| Last activity | May 16, 2026 |
GINDUMAC GmbH is a dynamic German company specializing in the global trade of used industrial machinery. Our international team of more than 30 employees supports manufacturers worldwide in buying and selling high-quality used equipment across sectors such as metalworking, sheet metal, plastics, woodworking, and automation.
Through a data-driven, digital approach, the company delivers accurate machine valuations, professional inspections, and end-to-end transaction management — ensuring a transparent, secure, and efficient sales process for both buyers and sellers.
Hydraulic injection moulding machine manufactured in 2011. This ITALTECH KS 1200 8300 ES features a screw diameter of 130 mm and a clamping force of 11,772 kN. It has a shot volume of 8630 cm³ and a maximum injection pressure of 1460 bar. If you are looking to get high-quality injection moulding capabilities, consider the ITALTECH KS 1200 8300 ES machine we have for sale. Contact us for further details.Injection Unit
Injection unit size: 8300
L/D ratio: 20
Shot volume (theoretical): 8,630 cm³
Max injection pressure: 1,460 bar
Injection flow rate: 1,200 cm³/s
Screw speed: up to 110 rpm
Screw torque: 8,400 Nm
Plasticizing capacity (HDPE): 140 g/s
Heating capacity: 79 kW
Temperature control zones: 5 + 1
Clamping Unit
Clamping force: 11,772 kN (~1,200 t)
Opening force: 300 kN
Opening stroke: min 2,000 mm, max 1,400 mm (as provided)
Mould height: 600–1,200 mm
Max daylight: 2,600 mm
Platen & Ejector
Platen size (W x H): 1,900 x 1,770 mm
Distance between tie bars (W x H): 1,250 x 1,120 mm
Tie bar diameter: 220 mm
Ejector force: 226 kN
Ejector stroke: 300 mm
Power & Consumption
Pump motor power: 180 kW
Installed power: 265 kW
Oil tank capacity: 1,800 L
Performance
Dry cycle: 10 s
Clamping Force: 11772 kN
Machine Weight: 70000 kg
Max. Shot Weight: 6210 g
Screw Diameter: 130 mm
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Clamping force | T |
| Screw diameter | 130 mm |
| Tie bar spacing (H) | 1120 mm |
| Tie bar spacing (V) | 1250 mm |
| Shot volume | cm³ |
| Shot weight | 6210 g |
| Pressure on material | bar |
| Platen length | mm |
| Platen width | mm |
| Bi-metal screw | |
| Equipped with robot | |
| Robot interface | |
| Number of cores | |
| Number of heating zones | |
| Opening of the press | 2600 mm |
| Mould size | |
| ------------------- | |
| Length x width x height | - × - × - |
| Weight | 70000 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 15/05/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2019 |
| Offers online | 1982 |
| Last activity | May 16, 2026 |
GINDUMAC GmbH is a dynamic German company specializing in the global trade of used industrial machinery. Our international team of more than 30 employees supports manufacturers worldwide in buying and selling high-quality used equipment across sectors such as metalworking, sheet metal, plastics, woodworking, and automation.
Through a data-driven, digital approach, the company delivers accurate machine valuations, professional inspections, and end-to-end transaction management — ensuring a transparent, secure, and efficient sales process for both buyers and sellers.