Price on request
Make an offer| Manufacturer | Hangcha |
|---|---|
| Model | X160D-1200 |
| Year | 2025 |
| Location | France
|
| Category | Handling - Forklifts - Diesel forklifts |
| Product id | P260421687 |
| Language |
| Capacity in kgs | 16000 kg |
| Lift height | 4000 mm |
| Mast | |
| Fork length | 2400 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 2610.0 × 7502400.0 × 4000.0 |
| Weight | 16000 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 22/04/2026 |
Forklift truck (front)
TDL / Non-constant positioner HC160-FC
Carriage width: 2610mm;
Fork spacing 750-2400mm;
5 ways to carriage arrival
Front and rear camera;
Front and rear blue spot
Rear work light
Grammer seat; MSG65/531
OPS;
5th valve to carriage arrival
Red line
Cyclonic pre-filter
*** On order, delivery time 5 to 6 months
Internal Ref: 4YsUmlPJcsC6_dd7
Number of Wheels: 4 wheels
Mast Type: Duplex
Lifting Capacity: 16000 kg
Lifting Capacity T: 16 tonnes
Lifting Height: 4 m
Tire Type Man: Solid Soft
Sideshift: 1
Fork Positioner: 1
Cabin: 1
Fork Length: 2.4 m
Year: 2025
First Registration At: 2025-06-15
Forklift Type: Diesel
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2004 |
| Offers online | 596 |
| Last activity | May 6, 2026 |
CAPM Europe is a France-based supplier of new and used material handling equipment, with a strong focus on forklifts and warehouse machinery. With more than 2,000 machines in stock on its website, the company offers a wide selection of equipment for logistics, warehousing, and industrial handling needs. In addition to machine sales, CAPM Europe provides rental services, spare parts, and equipment trade-in solutions. Headquartered in Senlis, the company operates across multiple European markets through a multilingual web presence.
Forklift truck (front)
TDL / Non-constant positioner HC160-FC
Carriage width: 2610mm;
Fork spacing 750-2400mm;
5 ways to carriage arrival
Front and rear camera;
Front and rear blue spot
Rear work light
Grammer seat; MSG65/531
OPS;
5th valve to carriage arrival
Red line
Cyclonic pre-filter
*** On order, delivery time 5 to 6 months
Internal Ref: 4YsUmlPJcsC6_dd7
Number of Wheels: 4 wheels
Mast Type: Duplex
Lifting Capacity: 16000 kg
Lifting Capacity T: 16 tonnes
Lifting Height: 4 m
Tire Type Man: Solid Soft
Sideshift: 1
Fork Positioner: 1
Cabin: 1
Fork Length: 2.4 m
Year: 2025
First Registration At: 2025-06-15
Forklift Type: Diesel
Please note that this description may have been translated automatically. Contact us for further information. The information of this classified ad are only indicative. We recommend to check the details with the seller before a purchase
| Capacity in kgs | 16000 kg |
| Lift height | 4000 mm |
| Mast | |
| Fork length | 2400 mm |
| ------------------- | |
| Length x width x height | 2610.0 × 7502400.0 × 4000.0 |
| Weight | 16000 kg |
| worked hours | |
| hours under power | |
| state | as-is, where-is |
| At local norms | --------- |
| status | |
| Last availability date | 22/04/2026 |
| Client type | Machinery dealer |
| Active since | 2004 |
| Offers online | 596 |
| Last activity | May 6, 2026 |
CAPM Europe is a France-based supplier of new and used material handling equipment, with a strong focus on forklifts and warehouse machinery. With more than 2,000 machines in stock on its website, the company offers a wide selection of equipment for logistics, warehousing, and industrial handling needs. In addition to machine sales, CAPM Europe provides rental services, spare parts, and equipment trade-in solutions. Headquartered in Senlis, the company operates across multiple European markets through a multilingual web presence.